Širdies keliu

Kas yra dula ir kuo ji gali padėti?

Žodis dula yra kilęs iš graikų kalbos, jis reiškia „moters tarnaitė“, „vergė“.

Dula arba gimdyvės padėjėja – tai moteris, teikianti nemedicininę pagalbą besilaukiančiai moteriai nėštumo, gimdymo ir pogimdyviniu laikotarpiu. Dula gali padėti savo žiniomis: papasakoti besilaukiančiai moteriai ir jos šeimai apie tai, kas yra gimdymas, kokia įprasta jo eiga, ko galima tikėtis iš savęs bei kitų gimdymo metu. Ji gali pagelbėti ir fiziškai – gimdymo metu ir po jo: kartais tai būna masažas, kartais – palaikymas už rankos ar sustiprinimas žvilgsniu, stiklinės vandens padavimas ar vaikelio nuprausimas. Dar dula geba palaikyti emociškai: suprasti bei tinkamai atliepti gimdančios moters ir jos vyro išgyvenimus, būsenas, padėti lengviau, šviesiau, pozityviau per jas pereiti.

Daugiau informacijos kviečiu paskaityti Lietuvos dulų asociacijos puslapyje: http://www.dula.lt/

Dula padeda moteriai atrasti savo individualų gimdymo kelią, būdą, tempą ir lanksčiai eiti savo pasirinktu keliu. Dula darniai dirba kartu su nėštumą bei gimdymą prižiūrinčiais medikais. Profesionalūs medikai siekia užtikrinti sklandžią nėštumo ir gimdymo eigą, procesą, o dula siekia, kad moteris jaustųsi palaikoma, saugi su savo pasirinkimais ir emocijomis tiek nėštumo metu, tiek gimdymo dieną, tiek pagimdžiusi. PSO (Pasaulio sveikatos organizacija) mato teigiamą naudą gimdančiai moteriai, kai ją nuolat palaiko kita moteris ar artimas jai žmogus. Tyrimai atskleidžia, jog emocinis palaikymas gali pagerinti tiek moters, tiek kūdikio sveikatą.

Ką aš noriu matyti šalia savęs gimties dieną?

Kiekvienas iš mūsų gyvenime keliaujame per įvairias patirtis, ieškome, atrandame, pasiklystame, kažkur stabtelime, vėl keliaujame. Motinystės kelionė, ypač pirmą kartą, tiek pat nuostabi, jaudinanti, unikali, kiek ir bauginanti, kelianti klausimų, nepažinta. Žmonės yra socialios būtybės, kurioms svarbus šalia esantis, tad dažnai ypatingose kelionėse mus lydi kiti asmenys. Kai keliaujame dviese, suprantame, kad kai mums neramu, turime ranką, į kurią galime įsikibti, turime akis, kurios mus mato, turime širdį, kuri mus jaučia. Nėštumo, gimdymo, pogimdyviniu laikotarpiu mums ypatingai gali reikėti atramos. Atramos, kuri mus įgalina, kuri leidžia patikėti savimi, atramos, kuri švelniai švelniai lydi, kur bekeliautume ar į kokį posūkį bepasuktume. Mus lydintis žmogus visuomet keliaus su mumis. Jausdama kiekvieno iš mūsų autentiškumą, suprantu, kad pasiruošimas gimdymui labai individualus. Vienai moteriai / šeimai norisi išbūti su savimi ir augančiu pilvelyje žmogučiu kiek galima ilgiau, lyg susisukti į kokoną su savais jausmais bei gyventi su tomis patirtimis tik šeimos rate, kitiems gali norėtis atsakyti į visus iškylančius klausimus kuo anksčiau.

Kiekvienu atveju kviečiu stabtelėjus savęs paklausti: „O kada ir kokio lydinčio asmens man reikia ruošiantis gimdymui? O gal nereikia? Ką man tai duos?“ Paklauskite savęs, ar esate pasiruošę įsileisti į savo erdvę kitą asmenį gimdymo metu, kai jausitės lyg meilės su partneriu akimirkoje, kurioje labai stipriai išsiskiria hormonas oksitocinas ir nebelieka paslapčių. Šis hormonas mus lydi kasdien, jis mums reikalingas kaip maistas, ypatingai gimdymo ir pogimdyviniu laikotarpiu, nes formuoja prisirišimo, besąlyginės meilės, rūpesčio kitu jausmą. Duokite laiko ir erdvės sau sulaukti tikro, iš jūsų vidaus kylančio atsakymo. Jei į savo motinystės kelionę keliausite su dula, kviečiu susipažinti ir pajusti, ar energijos teka taip, kad būnant šalia norisi pasitikėti ir atsiverti. Gimdymo akimirka – tai akimirka, kai moteris būna nuoga prieš save ir kitus ir atvira vykstantiems procesams – ypač jautriai ir trapiai. Kviečiu susitikti su keliomis dulomis, kad pasirinkimas būtų išjaustas.

Jei keliausime kartu!

Būdama kvalifikuota dula, galiu lydėti moterį / šeimą nuo pat nėštumo pražios, palaikyti emociškai, pasidalinti turimomis žiniomis, kurios jai šiandien gali būti aktualios, papasakoti apie gimdymo eigą, jos procesus ar parodyti fizinių pratimų, lengvinančių gimdymo metu patiriamą skausmą. Galiu padėti pasiruošti kraitelį – tiek mamai, tiek kūdikiui.

Ruošiantis gimdymui kviečiu išmėginti praktinius pratimus, tokius kaip kvėpavimas, judesys, įvairios padėtys, tam, kad gimdymo metu kūnas prisimintų ir žinotų, kaip jam geriausiai tuo metu veikti. Galiu papasakoti apie eterinius aliejus, jų poveikį. Kviečiu ieškoti savo atsipalaidavimo technikų, sugrįžimo į vidinę ramybę būdų, kad, jei būtų poreikis, moteris tai gebėtų padaryti pati. Juk negalime nuspėti kelionės eigos. Dalinuosi tuo, kas mano viduje, o jei pritrūkstu informacijos, nukreipiu į kitų specialistų mokymus, taip pat dalinuosi turima literatūra nėštumo, gimdymo, motinystės temomis. Projekte „Mama-mamai“ savanoriauju kaip žindymo konsultantė, tad galiu papasakoti apie žindymo svarbą nuo pirmųjų kūdikio atėjimo akimirkų.

Prireikus galiu susitikti su moterimi ir jos šeima po gimdymo dėl kūdikio priežiūros ar klausimų, kylančių kasdienio vaiko auginimo laikotarpiu. Suprasdama, koks jautrus ir ypatingas moteriai ir visai jos šeimai pirmasis mėnuo, galiu papasakoti, kaip gali prisidėti šalia esantys žmonės, kad moteris šį laikotarpį išjaustų kuo lengviau.

Ritualai prieš ir po gimdymo

Prieš gimdymą ir po jo moterims siūlau gilias tradicijas turinčius ritualus. Taip pat tai gali būti pačios moters ar jos artimųjų sukurtas ritualas. Tai gali būti draugių susibūrimas, kuriame atliekama kakavos ceremonija, o susirinkusios moterys šnekučiuojasi. Tuo metu, kai moteris dalinasi, moterys ją girdi ir jaučia atvirom sielom. Tokie pokalbiai leidžia priimti save ir savo jausmus, juos paleisti ir žengti pirmyn. Jei moteris jaučia, kad kalbėti nesinori, savo gimdymo pojūčius kviečiu priimti per šokį. Artimos moterys gali šokti kartu, taip suteikdamos moteriai saugią erdvę. Šokyje visų moterų širdys apsijungia ir plaka vienu ritmu, paleidžiami gilūs kūne susikaupę išgyvenimai. 

Jei moteris pageidauja, kviečiu į prausynų ritualą, kuris organizuojamas artėjant gimdymui. Prausynų tikslas – palydėti moterį į gimdymą, padėti jai nusiteikti, ją sustiprinti ir palaikyti. Tai labai jautrus, prasmingas perėjimo ritualas, kuris gali padėti gimdančiai moteriai išgyventi emocinį, fizinį, psichologinį krūvį. Jame moteris tarsi pereina iš vieno sąmonės būvio į kitą.  Prausynose gali dalyvauti besilaukiančiajai artimos moterys, kurios šnabžda į ausį linkėdamos tikėjimo, meilės, šviesos. Dainuodamos šukuoja moteriai plaukus. Laimindamos prausia rankas, kojas, pilvelį ir linki lengvo gimties etapo virsmo. Ritualas gali vykti patalpoje arba pirtyje. Lietuvių tradicijose pirtis buvo laikoma viena sakraliausių erdvių, kuriose vykdavo moterų apeigos.  Moterys gimdyvei dovanoja pačių išsiuvinėtus, įvairiais apsauginiais simboliais puoštus gimties marškinius. Susirinkusios į prausynas dalinasi savo gimdymų patirtimi, patarimais, kaip lengviau pereiti šį virsmą. Pagal seną paprotį patirtis ir išmintis perduodama iš kartos į kartą, iš lūpų į lūpas.

Vytuliavimo ritualu kviečiu uždaryti gimdymo kelionę, įprasminant ir gaunant palaiminimą naujo gyvenimo pradžiai. Jį atlieka dvi ar daugiau moterų, kai septyniomis juostomis gulinti moteris įsukama ir suveržiama bei paliekama ilsėtis. Toks suveržimas atliekamas per visą kūną. Jo metu moterį supa artimos sielos: draugės, sesės, mamos, močiutės. Gurkšnojama šilta žolelių arbata. Tai laikas moteriai, jos gimdymo pasidalinimui, jos tylai, ašaroms, susitikimui su naująja savimi.

Paslaugų pasirinkimai ir įkainiai

Kelionė „Iki gimdymo“ 255 Eurpasirašoma paslaugų teikimo sutartisPasirinkus kelionę „Iki gimdymo“, mes susitiksime tris kartus (po 1,5–2 val.).

  • Pirmasis susitikimas – susipažinimas, pajautimas vienas kito, pasidalinimas, ko tikimasi iš dulos ir apie kokį gimdymą moteris svajoja.
  • Antrasis susitikimas – išsiaiškinimas, kokios informacijos, žinių, praktinių dalykų reikia ruošiantis gimdymui, galimo gimdymo plano aptarimas, išsiaiškinimas, kokie įrankiai priimtini, kas galėtų palengvinti ir įprasminti gimties kelionę, kaip gimties dieną gali prisidėti šalia esantys žmonės. Atsipalaidavimo ir skausmo lengvinimo technikų, tokių kaip kvėpavimas, judesių keitimas sąrėmių metu, rebozo, garso, šviesos, kvapo, vizualizacijų panaudojimas ir pan., aptarimas.
  • Trečiasis susitikimas – susitinkame prieš gimdymą, prisimename praktinius dalykus, kuriuos buvome aptarę anksčiau, ir juos užtvirtiname. Išsigryniname gimdymo planą.


Kelionė „Nėštumas, gimdymas ir susitikimas po gimdymo“ – 550 Eur, pasirašoma paslaugų teikimo sutartis. Pasirinkus šią kelionę, nėštumo metu susitinkame tris kartus ir vieną kartą po gimdymo (1,5–2 val.).

  • Pirmasis susitikimas – susipažinimas, pajautimas vienas kito, pasidalinimas, ko tikimąsi iš dulos ir apie kokį gimdymą svajojama.
  • Antrasis susitikimas – išsiaiškinimas, kokios informacijos, žinių, praktinių dalykų reikia ruošiantis gimdymui, galimo gimdymo plano aptarimas, išsiaiškinimas, kokie įrankiai priimtini, kas galėtų palengvinti ir įprasminti gimties kelionę, kaip gimties dieną gali prisidėti šalia esantys žmonės. Atsipalaidavimo ir skausmo lengvinimo technikų, tokių kaip kvėpavimas, judesių keitimas sąrėmių metu, rebozo, garso, šviesos, kvapo, vizualizacijų panaudojimas ir pan., aptarimas
  • Trečiasis susitikimas – susitinkame prieš gimdymą, prisimename praktinius dalykus, kuriuos buvome aptarę anksčiau, ir juos užtvirtiname. Išsigryniname gimdymo planą ir jį pasiruošiame.
  • Ketvirtasis susitikimas aptariame, kaip dula gali padėti gimdymo metu (fizinė, emocinė, psichologinė pagalba). Aptariame, kokiais būdais visa komanda susitelkia į gimdančią moterį ir suteikia jai saugią erdvę jos pojūčiams. Kviečiu vyrą dalyvauti visuose mūsų susitikimuose. Į kainą įeina telefoninės ir elektroninės konsultacijos (30–40 min.) nėštumo metu ir mėnesį po gimdymo. Įsipareigojimas būti pasiekiamai nuo 36 nėštumo savaitės iki 4 savaitės po gimdymo. Po gimdymo vienas gyvas susitikimas, kuriame pagal šeimos poreikį galimi patarimai, tokie kaip žindymo, moters poilsio režimo, psichologinės būklės higiena.
  • Asmeninis susitikimas – 40 Eur (1,5–2 val.)
  • Vytuliavimo ritualas – 75 Eur (2–3 val.)
  • Prausynų ritualas – 75 Eur (2–3 val.). Jei prausynoms norite turėti gimties marškinius ar prausynos atliekamos pirtyje, kaina derinama atskirai.


Dėl individualių poreikių rašykite el. p. lauryna.ziziene@gmail.com, skambinkite tel. 8612 43404.

http://www.dula.lt/kvalifikuotos-dulos/lauryna-ziziene/

Nemokamą dulų pagalbą galite gauti „Krizinio nėštumo centre“ neplanuotasnestumas.lt

Atsiliepimai